Pokazy szkutnicze Kielce 2016

Podczas trwania III Salonu Turystyki i Sportów Wodnych miałem przyjemność poprowadzić pokazy szkutnicze z budowy kanu metodą Skin-on-Frame oraz wyplatania ławeczek rafią. Warsztaty te poprowadziłem z Wiktorem Opałką z Łańcuta które przeprowadziliśmy przy stoisku i dzięki redakcji Magazynu Kajakowego WIOSŁO.

Podczas targów odbywała się też Konferencja „Zagospodarowanie szlaków wodnych ze szczególnym uwzględnieniem turystyki kajakowej” na której miałem prelekcję na temat: „Warsztaty budowy drewnianych kanu/kajaków i technik wiosłowania jako urozmaicenie oferty organizatorów aktywnego wypoczynku nad wodnymi szlakami”.

Czwartek 11 luty 2016

Do Kielc dotarliśmy tuż przed godziną 13. Wyjeżdżając z domu mieliśmy słoneczną, wiosenną pogodę. Prognoza synoptyków sprawdziła się i wraz z przemieszczaniem się na południe kraju krajobraz robił się coraz bardziej zimowy. Województwo świętokrzyskie przywitało nas zimową pogodą. Zaparkowaliśmy przy budynku Targów i poszliśmy przywitać się z Redakcją MK Wiosło oraz przygotować miejsce do pokazów szkutniczych.

Przy stoisku był już przygotowany przez Wiktora szkielet łódki.
Jest to sztywna konstrukcja składająca się ze sklejkowej stępki, stew i wręg. Wzdłużniki zostały wykonane z listewek sosnowych. Całość sklejona została żywicą epoksydową zagęszczoną mikro balonami.

 Długość łódki to 487 cm, szerokość 86 cm, głębokość  32 cm i wysokość 52 cm.

Po przygotowaniu stanowiska, przyszedł czas na dopracowanie szczegółów pokazu.

Mając trochę czasu postanowiłem powyplatać ławeczkę.

 Wieczorem udaliśmy się na wręczenie nagród wystawcom i przygotowany z tej okazji bankiet.

Piątek 12 luty 2016

Od godziny 10 na stoisku MK Wiosło trwała rejestracja uczestników konferencji „Zagospodarowanie szlaków wodnych ze szczególnym uwzględnieniem turystyki kajakowej”.

Oficjalnego otwarcia dokonał Dyrektor Targów.

Krzysiek Buczyński opowiadał o swoim wyczynie, 3-krotnym przepłynięciu morza bałtyckiego w składanym kajaku Neptun.

Chciałbym jednocześnie zachęcić do lektury książki „Trudna Droga Vikinga”, którą można kupić w MK Wiosło.

Po wystąpieniu Krzysztofa Buczyńskiego, Adam Grzegorzewski przybliżył PSKK.

Przyszedł czas na moją prelekcję „Warsztaty budowy drewnianych kanu/kajaków i technik wiosłowania jako urozmaicenie oferty organizatorów aktywnego wypoczynku nad wodnymi szlakami”.

Podczas omawiania technik wiosłowania z pomocą przyszedł mi Krzysiek Canis, który demonstrował omawiane przeze mnie techniki.

Zbyszek Tupaj z KajakCentrum.pl wraz z Adamem Grzegorzewskim przedstawili „Kryteria doboru sprzętu dla grup zorganizowanych – co należy szczególnie wziąć pod uwagę?”

Pokazano też wytrzymałość kajaka zbudowanego w technologii stifflex, gdzie Zbyszek Tupaj uderzał metalowym młotkiem w odcięty dziób z seryjnego kajaka.

Następnie wystąpił Krzysiek Canis z prezentacją nt. „Znakowanie Szlaków Wodnych”.

Przyszedł czas na pokrycie szkieletu kanu tkaniną.

Sobota 13 luty 2016

Był to dzień otwarty targów i sporo osób odwiedzało stoisko Magazynu Kajakowego Wiosło.

Czas wracać do domu.


Posted in Blog by