Kajak morski
Przeglądając strony WWW o kajakach morskich a w szczególności kajaków budowanych metodą przekładkową (laminat – drewno – laminat) postanowiłem zbudować taki kajak. Było to kolejne wyzwanie w moim hobby, jakim jest budowanie „drewnianych” łódek. Mam nadzieję, że spodoba się Wam moja praca i zachęci do samodzielnej budowy takiego kajaka. Był to pierwszy kajak w naszym kraju zbudowany tą metodą. Jak jestem w błędzie to proszę o e-mail to sprostuję.
Dane:
Długość: 520 cm;
Szerokość: 58 cm;
Długość linii wodnej: 478 cm;
Szerokość linii wodnej: 58 cm;
Waga wioślarza: 85 kg;
Waga kajaka: 25 kg;
Waga ładunku: 15 kg;
Największym problemem jest zdobycie planów. Na naszym rynku nie udało mi się znaleźć żadnych planów do amatorskiej budowy kajaka. Przystępując do pracy postanowiłem sam zaprojektować sobie kajaczek. Po namyśle zdecydowałem, że cały kajak od podstaw będzie moim projektem. Tak wyglądał mój kajak na etapie projektowania:
1. Materiał
Do budowy kajaka jako materiał podstawowy zastosowałem listewki sosnowe, zaś na wstawki iroko. Przystępując do budowy należy przeanalizować ile i jakich listewek potrzeba. Budując kanu stosujemy przeważnie listewki o przekroju 6×19 mm. Do budowy kajaka używałem listewek o przekroju: 6×19 mm, 6×16 mm, 6×10 mm oraz 5×6 mm. Polecam bazować na listewkach o przekroju 6×16 mm.
2. Ława montażowa
Elementem nośnym jest belka o przekroju 50 x 100 mm i długości 4600 – 4700 mm. Przez całą długość belki wyznaczamy na krótszym boku oś symetrii. Prostopadle do osi wyznaczamy linie rozłożone co 305 mm, które są znacznikami do ustawiania szablonów na ławie. Linie te przedłużamy dookoła całej belki. Ułatwi to nam ustawianie szablonów. Wykreślając szablony należy pamiętać o wykreśleniu na każdym szablonie prostokąta o przekroju belki. Podstawa tego prostokąta powinna pokrywać się z linią wodną. Powinniśmy też zaznaczyć na szablonach linię wodną i krawędź burty kajaka (linię łączenie połówek). Linia wodna jest bazą do ustawiania szablonów w poziomie. Wyrysowane szablony (najlepiej by każdy był na oddzielnym papierze) naklejamy na płytę wiórową. Najwygodniej jest rozcieńczyć wodą klej „Wikol”, posmarować pędzlem płytę wiórową i przykleić. Cała ława (belka z szablonami) podparta powinna być w minimum 3 punktach (ja podpierałem w 4) na tak zwanych „koziołkach”.
Jak widać na zdjęciach ustawienie ławy montażowej nie jest takie proste. Nie wystarczy tylko ponakładać szablony na belkę, ale też należy je dokładnie ustawić we wszystkich kierunkach. Ustawienie całości zajęło mi tylko dwa dni pracy. Musimy pamiętać, że dobrze ustawione szablony ułatwią nam pracę. Nie mówiąc już o możliwości skręcenia całej łódki.
3. Klejenie dna
Pracę zaczynałem od przymocowania pierwszej listewki do szablonów zgodnie z linią łączenia pokładu z dnem. W przeciwieństwie do budowania kanu, pierwsza listewka jest wyginana a nie ustawiana poziomo. Dopiero drugą listewkę ustawiamy poziomo. Wolną powierzchnię między listewkami na dziobie i rufie uzupełniamy krótkimi listewkami. W dno wstawiłem listewki z iroko z myślą, że jak będzie jakaś wywrotka to i niech dno jakoś wygląda. Prawdę mówiąc, to zamykam dno listewkami układanymi równolegle do osi. Jest to metoda łatwiejsza i szybsza. Listewka z iroko jest wstawiona tylko ze względów czysto estetycznych. Stewy zewnętrzne skleiłem z iroko.
4. Klejenie pokładu
Klejenie pokładu zaczynałem dopiero po położeniu laminatu na zewnętrznej stronie dna. Ławę montażową zdjąłem z „koziołków” i położyłem dnem do dołu na „kołyskach”. Muszę powiedzieć, że „kołyski” od kanu są zdecydowanie za szerokie, muszą być węższe. Pierwsza listewka jest mocowana bez kleju, najlepiej oddzielić taśmą. Mocując ją należy zwracać uwagę by dokładnie przylegała do listewki dna. Nie może być szpar bo będzie trudno dokładnie skleić dwie połówki. Pokład tego kajaczka starałem się jakoś urozmaicić. Posklejałem go z listewek sosnowych i iroko. Właśnie przy pokładzie wklejałem listewki o szerokości 5 mm. Jest to bardzo pracochłonne ale warto poświęcić parę godzin na wstawki.
5. Sklejanie połówek
Po położeniu laminatów na połówkach kajaka przyszedł czas na ich sklejenie. Wcześniej przykleiłem prowadnicę do podnóżka i uchwyty do zamykania komór bagażowych. Tak jak widać na zdjęciach jest obklejony listewkami kokpit. Jeszcze muszę przykleić kołnierz, ale to dopiero po przyklejeniu siedzenia (siodełka). Zmatowione powierzchnie na zdjęciach to są klapy komór bagażowych.
Podsumowując, zdjęcia nie oddają całości tego kajaka. Mam nadzieję, że choć w paru zdaniach przekazałem jak wyglądała budowa mojego kajaka.
by Radek